تفاهم‌نامه همکاری میان اتاق مشترک بازرگانی ایران وسوریه و مرکز داوری اتاق ایران امضا شد.

تفاهم‌نامه همکاری میان اتاق مشترک بازرگانی ایران وسوریه و مرکز داوری اتاق ایران امضا شد.

هدف از امضای این تفاهم‌نامه تسریع و رسیدگی تخصصی به پرونده‌های فعالان تجاری ایران و سوریه به صورت تخصصی، دقیق و نظام‌مند است. 

به گزارش روابط عمومی اتاق مشترک بازرگانی ایران و سوریه، براساس این تفاهم‌نامه تسهیلات ویژه‌ای برای اعضای اتاق مشترک درنظر گرفته شده است. اولویت زمانی در رسیدگی به پرونده‌ها و امکان حضور نمایندگان اتاق مشترک برای ارایه نظرات کارشناسی، با معرفی این اتاق، در نظر گرفتن نرخ‎های ترجیحی توسط مرکز داوری اتاق ایران برای اعضای اتاق مشترک ایران و سوریه، علاوه بر تخفیف‌های در نظر گرفته شده در هزینه‌های داوری برای دارندگان کارت بازرگانی، و برگزاری دوره های آموزشی برای اعضای اتاق مشترک از جمله این تسهیلات است.

رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و سوریه با اشاره به جایگاه مرکز داوری اتاق ایران به عنوان یک نهاد داوری که میانجیگری اختلافات و دعاوی ناشی از قراردادهای تجاری و بازرگانی را برعهده دارد، گفت: اتاق مشترک بازرگانی ایران و سوریه علاقه‌ مند به حل و فصل مشکلات و اختلافات احتمالی ناشی از قراردادهای تجاری و بازرگانی داخلی و خارجی خود، خارج از دادگاه و در مرکز داوری است.

کیوان کاشفی گفت: یکی از مشکلات فعالان این حوزه، ‌توجه نداشتن اعضا به مباحث و مسائل حقوقی تجاری و بازرگانی است که این موضوع در مسیر فعالیت تجاری منجر به گرفتاری‌هایی می‌شود که همراهی یک مشاور حقوقی را الزامی می‌کند.

دبیرکل مرکز داوری اتاق ایران هم گفت: در قراردادهای تجاری بین‌المللی به علت پیچیدگی‌های خاص خود، احتمال وقوع اختلاف، بیشتروجود دارد که در این زمینه بدون مراجعه به دادگاه می‌توان با داوری و میانجیگری اختلافات را به حداقل رساند.

علی مقدم ابریشمی افزود: با امضای این تفاهم‌نامه، مرکز داوری اتاق ایران، در پرونده‌های داوری مرتبط با حوزه‌های تجاری و بازرگانی و خدمات وابسته مرتبط با حوزه سوریه، از اعضای معرفی شده توسط اتاق مشترک بازرگانی ایران وسوریه بنا به ضرورت، به عنوان داور یا کارشناس استفاده خواهد کرد.