اعلام آمادگی وزارت امور خارجه برای کمک به گسترش روابط تجاری میان بخش خصوصی کشورمان با سوریه

مدیرکل غرب آسیا و شمال آفریقای وزارت امورخارجه گفت: این وزارتخانه براساس وظیفه ذاتی ونیز ماموریت های محوله، با همه امکانات و ظرفیت هایش آماده است تا به حضور بیشتر بخش خصوصی کشورمان در بازار سوریه کمک کند.

آقای مهدی شوشتری در جلسه هیئت رئیسه اتاق مشترک بازرگانی ایران و سوریه افزود: با وجود ایجاد توقعات غیر واقعی و غیرمنطقی در برخی رسانه های کشورمان، از بازار سوریه، زمینه های مناسب و واقعی برای گسترش روابط اقتصادی و تجاری میان بخش خصوصی ایران و سوریه وجود دارد و وزارت امورخارجه برای گسترش این روابط کمک می کند.

وی بر لزوم حضورهوشمندانه و هدفمند شرکت های ایرانی در نمایشگاه های سوریه و نیز استقبال از هیئت های تجاری سوریه در نمایشگاه های داخلی تاکید کرد و گفت: لازم است تا علاوه بر شناخت تجار سوری ازظرفیت های جمهوری اسلامی ایران، بخش خصوصی کشورمان هم از بسترهای واقعی گسترش تبادلات تجاری و اقتصادی در سوریه آگاه شود.

مدیرکل غرب آسیا و شمال آفریقای وزارت امورخارجه ضمن اعلام آمادگی برای کمک به رونق مرکز تجارت ایرانیان در دمشق، بر لزوم همکاری های تنگاتنگ میان این وزارتخانه با اتاق مشترک بازرگانی ایران و سوریه، به عنوان نماینده بخش خصوصی ایرانی علاقه مند به حضور در بازار سوریه تاکید کرد.

اعضای هیئت رئیسه اتاق مشترک بازرگانی ایران و سوریه نیز در این جلسه، ضمن تاکید بر اجرایی شدن توافق نامه های امضاء شده میان دو کشور، تعدد مراکز تصمیم گیر برای حضور ایران در بازار سوریه و نیز فراهم نشدن بسترهای لازم برای توسعه روابط اقتصادی و تجاری، را از جمله موانع موجود برای حضور بهترو بیشتر بخش خصوصی ایران در تعاملات تجاری و اقتصادی با سوریه دانستند.


انتشار فهرست جامع کالاهای وارداتی به سوریه

برای نخستین بار فهرست جامعی از کالاهایی که واردات آنها به سوریه مجاز اعلام شده است، منتشر شد.

در این فهرست، کالاها به تفکیک گروه های کالایی و با اعلام دقیق کد بین المللی هر کالا (HS Code )، شروط قانونی برای واردات، درصد مالیات و عوارض گمرکی هرکدام از کالاها و نیز مدارک و شرایط لازم برای واردکنندگان کالاها، مشخص شده است.

این فهرست جامع، شامل بیش از سه هزار قلم کالا است که در 474 صفحه منتشر می شود، و قابلیت جستجو از جمله ویژگی های آن است.

دبیرخانه اتاق مشترک بازرگانی ایران و سوریه، به منظور تسهیل در بررسی های اولیه تجار و بازرگانان، تولیدکنندگان و سرمایه گذاران ایرانی، اقدام به ترجمه و انتشار این فهرست جامع کالایی کرده است.

برای دریافت فهرست جامع کالاهای صادراتی مجاز به جمهوری عربی سوریه، کلیک کنید. 


نشست تخصصی تجار سوریه با بازاریان و و بازرگانان کیش

هیئت تجاری و بازرگانی سوریه که برای بررسی راه های افزایش تبادلات تجاری و اقتصادی میان سوریه و ایران به کیش سفر کرده بود، در نشستی تخصصی با بازاریان کیش، راه های حضور بهتر در این جزیره و بهره مندی از قوانین منطقه آزاد کیش را بررسی کرد.

در این نشست که رئیس و اعضای اتاق های بازرگانی مشترک دو طرف ایرانی و سوری، رئیس و شماری از اعضای جامعه بازاریان کیش حضور داشتند، هیئت سوری از برنامه ریزی برای برگزاری نمایشگاه همراه با فروش در کیش به منظور شناساندن کالاهای ساخت سوریه به مردم ایران و نیز آشنا شدن بازاریان کیش با این محصولات و نیز تلاش برای حضور بهتر تجار سوری در جزیره کیش برای تعامل با بخش خصوصی خبر داد.

بازاریان کیش هم در این نشست، ضمن استقبال از حضور تجار و بازرگانان سوریه در این جزیره بر لزوم شناخت دقیق سلیقه خریداران و ارتباط گیری درست و دقیق بخش خصوصی کیش از جانب طرف سوری برای تعامل هرچه بهتر در بازار کیش تاکید کردند.

 تلاش برای استفاده از ظرفیت های کیش بمنظور افزایش تبادلات تجاری میان ایران و سوریه

در نشست هیئت تجاری و دولتی سوریه با مسئولان منطقه آزاد کیش بر لزوم استفاده ازظرفیت های این منطقه برای افزایش سطح تبادلات تجاری میان جمهوری اسلامی ایران و جمهوری عربی سوریه تاکید شد.

مسئولان ایرانی شرکت کننده در این نشست ضمن تشریح وضعیت تجاری و اقتصادی کیش، قوانین و تسهیلات این منطقه را برای سرمایه گذاری و نیز امکان تبدیل شدن کیش به عنوان هاب صادراتی سوریه به کشورهای حوزه خلیج فارس یادآور شدند و مسئولان سوری هم با اشاره به قابلیت های صادراتی سوریه، حضور در بازار کیش را مهم خواندند.

برپایی نمایشگاه کالاهای ساخت سوریه در کیش تا پایان سال جاری، و تلاش برای برقراری پرواز مستقیم میان کیش و دمشق برای جلب گردشگران سوری و نیزاجرای تورهای سیاحتی سوریه از جمله مهمترین مسائل مطرح شده در این نشست بود.

در این نشست ایاد کوسا رئیس مناطق آزاد سوریه، محمود زیتون مدیر منطقه آزاد دمشق، چالویی معاون اقتصادی منطقه آزاد کیش و جمعی از مدیران این منطقه آزاد و همچنین رئیس و اعضای هیئت رئیسه اتاق مشترک بازرگانی سوریه و ایران، دبیرکل اتاق مشترک بازرگانی ایران و سوریه و جمعی از تجار و بازرگانان ایرانی و سوریه حضور داشتند.


نمایشگاه بین المللی تخصصی پزشکی سوریه

با 20 درصد تخفیف ویژه اعضای اتاق مشترک بازرگانی ایران و سوریه 

شرکت های سوری متقاضی حضور شرکت ها و تولید کنندگان ایرانی در این نمایشگاه دراین زمینه ها هستند :

- صنایع دارویی 

- تجهیزات پزشکی، دندان پزشکی، بیمارستانی، آزمایشگاهی

- گردشگری سلامتی 

- آموزش پزشکی 

همراه با گفتگوهای تجاری B2B با شرکت های سوری 

زمان : 7 تا 10 آذر 1401 

مکان : شهرک نمایشگاه های بین المللی دمشق 

آخرین مهلت ثبت نام : پایان مهرماه 

برای دریافت اطلاعات بیشتر و دریافت معرفی نامه به منظور دریافت تخفیف ویژه نمایشگاهی با دبیرخانه اتاق مشترک بازرگانی ایران و سوریه تماس بگیرید.

تفاهم‌نامه همکاری میان اتاق مشترک بازرگانی ایران وسوریه و مرکز داوری اتاق ایران امضا شد.

هدف از امضای این تفاهم‌نامه تسریع و رسیدگی تخصصی به پرونده‌های فعالان تجاری ایران و سوریه به صورت تخصصی، دقیق و نظام‌مند است. 

به گزارش روابط عمومی اتاق مشترک بازرگانی ایران و سوریه، براساس این تفاهم‌نامه تسهیلات ویژه‌ای برای اعضای اتاق مشترک درنظر گرفته شده است. اولویت زمانی در رسیدگی به پرونده‌ها و امکان حضور نمایندگان اتاق مشترک برای ارایه نظرات کارشناسی، با معرفی این اتاق، در نظر گرفتن نرخ‎های ترجیحی توسط مرکز داوری اتاق ایران برای اعضای اتاق مشترک ایران و سوریه، علاوه بر تخفیف‌های در نظر گرفته شده در هزینه‌های داوری برای دارندگان کارت بازرگانی، و برگزاری دوره های آموزشی برای اعضای اتاق مشترک از جمله این تسهیلات است.

رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و سوریه با اشاره به جایگاه مرکز داوری اتاق ایران به عنوان یک نهاد داوری که میانجیگری اختلافات و دعاوی ناشی از قراردادهای تجاری و بازرگانی را برعهده دارد، گفت: اتاق مشترک بازرگانی ایران و سوریه علاقه‌ مند به حل و فصل مشکلات و اختلافات احتمالی ناشی از قراردادهای تجاری و بازرگانی داخلی و خارجی خود، خارج از دادگاه و در مرکز داوری است.

کیوان کاشفی گفت: یکی از مشکلات فعالان این حوزه، ‌توجه نداشتن اعضا به مباحث و مسائل حقوقی تجاری و بازرگانی است که این موضوع در مسیر فعالیت تجاری منجر به گرفتاری‌هایی می‌شود که همراهی یک مشاور حقوقی را الزامی می‌کند.

دبیرکل مرکز داوری اتاق ایران هم گفت: در قراردادهای تجاری بین‌المللی به علت پیچیدگی‌های خاص خود، احتمال وقوع اختلاف، بیشتروجود دارد که در این زمینه بدون مراجعه به دادگاه می‌توان با داوری و میانجیگری اختلافات را به حداقل رساند.

علی مقدم ابریشمی افزود: با امضای این تفاهم‌نامه، مرکز داوری اتاق ایران، در پرونده‌های داوری مرتبط با حوزه‌های تجاری و بازرگانی و خدمات وابسته مرتبط با حوزه سوریه، از اعضای معرفی شده توسط اتاق مشترک بازرگانی ایران وسوریه بنا به ضرورت، به عنوان داور یا کارشناس استفاده خواهد کرد.

نمایشگاه بین المللی تخصصی کشاورزی، دام، طیور و صنایع تبدیلی سوریه

با 20 درصد تخفیف ویژه اعضای اتاق مشترک بازرگانی ایران و سوریه 

شرکت های سوری متقاضی حضور شرکت ها و تولید کنندگان ایرانی در این نمایشگاه دراین زمینه ها هستند :

- ماشین آلات، تجهیزات و فناوری های آب و کشاورزی 

- دام، طیور و آبزی پروری 

- صنایع تبدیلی، فرآوری و بسته بندی مواد غذایی 

همراه با جلسات B2B با تجار و شرکت های سوری 

زمان : 7 تا 10 آذر 1401 

مکان : شهرک نمایشگاه های بین المللی دمشق 

آخرین مهلت ثبت نام : پایان مهرماه  

برای دریافت اطلاعات بیشتر و دریافت معرفی نامه به منظور دریافت تخفیف ویژه نمایشگاهی با دبیرخانه اتاق مشترک بازرگانی ایران و سوریه تماس بگیرید.

اعلام آمادگی بخش خصوصی حلب برای گسترش تعاملات تجاری با همتایان ایرانی

رئیس اتاق مشترک بازرگانی استان حلب گفت: فعالان بخش خصوصی حلب بسیار به توسعه روابط اقتصادی و تجاری با همتایان ایرانی شان علاقه مندند.

به گزارش روابط عمومی اتاق مشترک بازرگانی ایران و سوریه، عامرحموی در جلسه ای که با حضور هیئت اقتصادی و بازرگانی ایران، در محل اتاق بازرگانی حلب تشکیل شد، افزود: بسیار علاقه مندیم تا با پیشرفت ها و ظرفیت های صنعتی و فناوری جمهوری اسلامی ایران آشنا و از آنها بهره مند شویم.

وی گفت: استان صنعتی حلب آماده همه گونه همکاری و مشارکت با بخش خصوصی ایران برای گسترش تعاملات اقتصادی، تجاری، صنعتی و بازرگانی است.

عامر حموی افزود: سیمان، ورق های فولادی، کاشی و سرامیک، شیشه و آلومینیوم از جمله مهمترین مواد لازم برای بازسازی سوریه است و علاقه مندیم تا با مشارکت جدی ایرانی ها، بخش عمده ای ازتولید این مواد ومحصولات را درحلب برعهده بگیریم.

دبیرستاد توسعه روابط اقتصادی ایران و سوریه هم در این جلسه گفت: باید تلاش کنیم تا در ابتدا کارخانجات و واحدهای تولیدی در سوریه فعال شوند که بتوانند بخش عمده ای از محصولاتشان را به خارج از کشور صادر کنند و با این کار، علاوه بر ارزآوری، موجب رونق اقتصادی در سوریه شوند.

عباس اکبری افزود: با بازدید کارشناسان ما از 180 شهرک صنعتی شیخ نجارحلب، چهل واحد تولیدی برای سرمایه گذاری مناسب تشخیص داده شدند که 21 واحد از این تعداد را برای بررسی امکان سرمایه گذاری مشترک به بخش های دولتی و خصوصی ایران پیشنهاد کرده ایم.

کیوان کاشفی رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و سوریه هم در این جلسه گفت: تلاش می کنیم تا به سمت هم طراز شدن تعاملات تجاری اقتصادی جمهوری اسلامی ایران و جمهوری عربی سوریه حرکت کنیم که این امر، به رونق و توسعه روابط اقتصادی کمک می کند.

فهد درویش رئیس اتاق مشترک بازرگانی سوریه و ایران هم گفت: در صدد هستیم تا با راه اندازی بسترهای مناسب اینترنتی، تجار سوری و ایرانی و ظرفیت های تولیدی و صادراتی دو کشور را به هم بیشتر معرفی کنیم.

حسن شمشادی دبیرکل اتاق مشترک بازرگانی ایران و سوریه هم با اشاره به فعال شدن 60 درصد کارخانجات و واحدهای تولیدی در استان حلب در شش سال گذشته گفت: هم اکنون 15 هزار واحد کارگاهی و تولیدی در حلب غیر فعال هستند که برای تسریع در راه اندازی مجدد آنها و بازگردانشان به خط تولید، توجه جدی به واحدهای کوچک و متوسط باید مد نظر قرار گیرد.

در این جلسه مدیرمرکز تجاری ایرانیان در دمشق، اعضای هیئت رئیسه اتاق بازرگانی حلب، هیئت رئیسه اتاق مشترک بازرگانی سوریه و ایران و کارشناسان ستاد توسعه روابط اقتصادی ایران و سوریه نیز حضور داشتند.

عضویت در خبرنامه

اتاق مشترک بازرگانی ایران و سوریه با هدف تنظیم روابط اقتصادی دو کشور و به منظور سهیم شدن ایران در بازسازی و انجام پروژه های مختلف فعالیت خود را آغاز کرده است.

تماس با ما